bg_image
2023 İmplant Fiyatları için yorumlar kapalı
Posted By

admin

2023 İmplant Fiyatları

2023 İmplant Fiyatları

2023 İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları ile ilgili bilgi vermeden önce, implant nedir? İmplant nasıl yapılır? İmplant kimlere uygulanabilir? İmplant tedavisi sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler nedir? Sorularını yanıtlamaya çalışalım.

İmplant Nedir?

İmplant, eksik dişlerin tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen, titanyum içerikli vidalardır. Diş protezi, bu vidaların üzerine yerleştirilir. İmplant tedavisini, diğer tedavi yöntemlerine karşı avantajlı kılan komşu dişlere zarar vermemesidir, bunun anlamı komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmamasıdır. İmplant, diş kökü görevini görür. Bu sayede, doğal dişlerinizde olduğu gibi yemek yiyebilir ve konuşabilirsiniz.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisine, hastaya hafif etkisi olan sedasyon verilerek başlanır. (Sedasyon, sedatif ilaçlar ile hastanın reflekslerinin korunup, uyku derinliğinin kontrol edilebildiği bir yöntemdir.) Tedaviden önce detaylı bir muayene ve röntgen gereklidir. Sedasyon verildikten sonra, çene kemikleri ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. İmplantların yerleştirilmesi için iki seçenek bulunur, bunlar tek ve iki aşamalı işlemlerdir. Tek aşamalı işlemde, implant yerleşimi bittikten sonra, implantın üzerine geçici bir başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise implant yerleşimi bittikten sonra, implantın üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıkları takma ise bundan sonraki işlemdir. Her iki işlemde de geçici bir köprü yapılır ve alt çene için 3 ay, üst çene için ise 6 ay iyileşme süresi beklenir.

Zirkonyum İmplant Nedir?

Normalde titanyum içerikli olan implantların, direncini artırmak için geliştirilmiş yeni nesil implantlardır. Titanyumdan farkı daha dayanıklı olmasıdır. Zirkonyum implant, özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak için tercih edilir.

Zirkonyumun bir diğer kullanım alanı diş kaplamasıdır. Aşınma yapmaması, ağızda metal tadı bırakmaması ve vücut için zarar teşkil etmemesi olumlu özelliklerindendir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için hastanın 18 yaşını geçmiş ve çene ve yüz gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Hastanın çene yapısının implant için uygun olup olmadığına çekilen röntgenlerin sonucunda karar verilir. Kemik erimesi olan kişiler için uygun tedavi aldıktan sonra, diyabet hastaları için ise hastalık düzene girdikten sonra tedaviye başlanabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin ise tedaviden bir süre önce ilaçlarını bırakmış olması gerekir.

İmplant Tedavisi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Nedir?

  1. Birçok diş tedavisinden sonra olduğu gibi tedaviden sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yenilmez, içilmez. Tedaviden sonraki ilk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.
  2. Tedaviden sonraki akşam diş bakımı yapmamalısınız.
  3. Eğer diş hekiminiz tarafından herhangi bir ilaç verildiyse önerilen şekilde kullanmalısınız.
  4. Tedavi sonrası, tedavi edilen bölge tamamen iyileşene kadar sigara içmemeniz ve alkol kullanmamanız önerilir. İlk 24 saat içinde ise kesinlikle kullanmamalısınız.
  5. İlk gece buz uygulaması ve başınız yukarıya bakacak şekilde uyumanız önerilir.

2022 İmplant Fiyatları

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 2022 implant fiyatları 2022  yılı için belirlenen implant fiyatları aşağıdadır. KDV dahildir.

2022 implant fiyatları 225 Euro’dan  Başlamaktadır.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin belirlediği fiyatlar yukarıdaki gibi olsa da implant fiyatları, implantın markasına ve implant tedavisi alınan yere göre değişebilmektedir. İmplant tedavisinde, implantın markası kadar tedavi alacağınız hekim de önemlidir.

implant

Döviz Kuru İmplant Fiyatlarını Nasıl Etkiliyor?

Döviz kurundaki değişim, ithal edilen her üründe olduğu gibi implant fiyatlarını da yukarı veya aşağı yönde etkileyebilmektedir. Türk lirası değer kaybederse, implant ithal edilmeyip

yerli olarak üretilse dahi üreticisinin masrafları artacağından dolayı implantın fiyatı da ithal olan kadar olmasa da yükselecektir.

İmplant Hastaya Ne Vaat Ediyor?

Dental implant, hissiyle doğal dişe yakındır. Tasarlanırken var olan kemiklerle kaynaşması düşünüldüğünden kalıcı bir yapıya sahiptir.

Çıkarılabilir olmadığından kayma sorunu baş göstermez, böylece konuşmada, yemek yemede, gülmede sorun yaşanmaz. Herhangi bir gıda tüketiminde, doğal dişlerle yapabildiklerinizi yapmanızı sağlar.

Psikolojik yönden ele alırsak, bakımlı implantlar kişiye özgüven verecektir.

Dental implantlar, istenildiği takdirde çıkarttırılabilir, yenilenebilir.

Titanyum içeriğiyle dayanıklıdır, gerekli bakımları yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilir. Yeni nesil zirkonyum implantlar ise titanyum içerikli olanlara göre daha dayanıklıdır.

İmplant, ağızdaki hijyeni artırarak ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Hiç dişi olmayan veya çok az dişe sahip birini ele alalım. Bu kişiye implant tedavisi başarılı bir şekilde uygulandığı takdirde, kaybettiği doğal dişlerinin hissine tekrardan varacak, implant sayesinde sıvı gıdalara mahkum olmayacak, çiğnenebilir katı gıdaların hazzına varacaktır. Böylelikle sağlıklı gıdalar tüketerek vücudu için gerekli besin değerlerini sağlayabilecektir.

Peki İmplantın Zararlı Yanları Var Mı?

İmplantın içeriğini oluşturan titanyum, çoğunlukla vücutta bir alerjik tepkime ya da yan etki göstermez. Titanyum kemik ile olan uyumundan dolayı uzun zamandır ortopedi alanında kullanılmaktadır. İmplant, çene kemiği ile bütünleşmesinden dolayı doğal dişe en yakın yapıyı sunmaktadır. Hemen hemen bütün tedavi yöntemlerinde olduğu gibi tedavinin olumlu sonuçlanması birçok faktöre bağlı olduğundan implant tedavisinin de olumsuz sonuçlanması mümkündür fakat bu olumsuz sonuçlanma oranı, olumlu sonuçlanma oranı ile kıyaslanamayacak derecede düşüktür. Bu yüzden tedavi, kaliteli materyaller kullanılarak, alanında uzman hekimlerce yapılmalıdır. Peki implantın olası zararları nedir?

a) Vücut İmplantı Reddedebilir

Çok seyrek de olsa hastanın bağışıklık sistemi implantı reddedebilir. Titantum alerjisi olan veya sigara içen kişilerde görülebilir. İmplant titanyum alerjisi olan kişilere yapıldıysa, implantın çıkarılması gerekebilir.

b) Sarı Tırnak Sendromu

İmplant, bazı hastalarda “sarı tırnak sendromu” adı verilen rahatsızlığa neden olabilir, böyle durumlarda implantın çıkarılması, rahatsızlığı giderebilir.

c) Ağız İçinde Bulunan Bakterilerin Yarattığı Sorunlar

İmplant yapılan hastada diş eti çekilmesi gibi sorunlar baş gösterdiği takdirde, implantın kökleri açığa çıkabilir. Bu durumda hastalıklı bölgede, zamanla bakteri birikmesi ve enfeksiyon oluşması mümkün olabilir. Bu duruma müdahale edilmediği takdirde, enfeksiyon ilerleyerek implantın kaybına yol açabilir. Bu sebeple, implant sahibi kişiler, doğal dişleri için göstermesi gereken özeni en az, implantları için de göstermelidir.

d) İltihaptan Kaynaklanan Zararlar

Yerleştirilmiş implantlarda, bazı durumlarda iltihap oluşabilir. İltihap oluşmaması için özellikle dikkat etmesi gereken kişiler şunlardır: Sigara içenler, ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyenler, diyabet hastaları.

e) Sinirlerin Hasar Alması

Tedavi sırasında hastanın sinirleri hasar almışsa, diş etinde his kaybı oluşabilir. Bu sebeple tedaviyi uygulayacak diş hekiminin, alanının uzmanı olması ve tedaviyi tam konsantre bir şekilde yapması gerekmektedir.

 

2023 implant fiyatları

2023 implant fiyatları

Hamilelere İmplant Tedavisi Yapılabilir mi?

Hamileler için implant tedavisi yapılamaz çünkü implant cerrahi bir işlemdir. Tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında güçlü ilaçlar almanız gerekebilir, bu sebeple bebeğiniz zarar görebilir. Kısacası, hamileler için implant tedavisi uygun değildir.

2023  implant fiyatlarını ortaya koyduğumuz bu yazımızda, implant ile ilgili çeşitli bilgiler de verdik. Umarız ki bu yazımız, okuyucularımız için faydalı olsun…

bit.ly/bogazicidental

implant randevusu için hemen tıklayın