bg_image
Pedodontist Çocuk Diş Hekimliği Hizmet Resim

Çocuk Diş Hekimliği-Pedodontist

Çocuk Diş Hekimliği-Pedodontist

Çocuklar için dişlerin korunması ve çocuklarda yaşanan diş problemlerinin çözümlenmesi için sağlık hizmeti veren diş sağlığı branşıdır. Bu branşa pedodonti adı verilmektedir.

Çocuk Diş Hekimliği  İçinde Verilen Hizmetler Nelerdir?

Pedodontist Çocuk diş hekimliği alanı içinde verilen diş sağlığı hizmetleri şunlardır;
  • Çocukların dişlerinin ilk dişlerden itibaren kontrol altında tutulması
  • Anne ve babalara diş çizelgesi verilerek, çocuk dişi sağlığının takip edilmesi
  • İlk diş muayenesi
  • Geçici dişler döneminde ağız içinin sağlığından emin olup kalıcı ( daimi) dişler için sağlıklı bir zemin hazırlanması
  • Dişlere flor uygulaması
  • Çocukların diş doktoruna alıştırılması
  • Çocuklara diş ve ağız bakımı anlatımları , eğitimleri.
  • Çürük tedavileri.

İlk Diş Muayenesi Pedodontist

İlk diş muayenesi, bebeklerde çıkan ilk dişlerin muayene edilmesi ve ağız, diş sağlığının kontrol edilemsidir. Bu muayenede dişler hakkında bir sağlık tespiti yapılır ve çıkan dişe bakılarak çıkacak olan dişlerin sağlık durumu tahmin edilir. Bu tahmine göre diş sağlığını tehdit edecek bir durum olulursa gerekli müdahaleler ile ağız içi yeni çıkacak olan dişlere hazırlanır ve dişlerin sağlıklı çıkması için önlemler alınır.

İlk Diş Muayenesi İçin Ön Hazırlık Süreci

İlk diş muayenesi için kısa bir hazırlık süreci gerekir. Bu hazırlık süreci psikolojik hazırlıktır. Bu süreçte tüm rol ailenindir. Bebeğiniz ilk dişini çıkardığı dönemde ( doğumdan sonraki 5 – 9 ay içinde) ilk diş muayenesine gelinmesi gerekir. Bu muayeneye gelmeden önce mutlaka çocuğunuzla iyi iletişim kurmalı ve her zamanki gibi bir günde olduğunuz gibi davranmalısınız. Dişçiye gelmeden önce bebeğinize “Acımayacak, korkma, birşey yok geçicek” gibi cümleler kurmayın. Çünkü bebeğiniz sizin gibi konuşamasa da bilinç altı bu lafları algılayabilir ve bebeğinizin aklında “Dişçi korkulacak bir şeydir.” gibi bir düşünce oluşabilir. Bu nedenle mutlaka bebeğinize sakin davranmalısınız. Ön hazırlık aşaması bu ve bunun gibi önlemleri kapsar.

Çocuk Dişlerine Flor Uygulaması Nedir?

Dişlere flor uygulaması, dişleri koruma amacı ile yapılan bir uygulamdır. Doğada bulunan bir çeşit mineral olan flor, dişlere uygun şekil ve dozda sürülür. Bu şekilde dişlere bakterilere, çürüğe ve sararmalara karşı korunur. Uygulamalar acı vermez ve fırça ile yapılır.

Çocuk Dişleri İçin Çürük Muayenesi

Çocuklarda çıkan dişler taze dişlerdir. Yeni oluşan ve yeni çıkan dişler savunmasızdır dolayısı ile dış etkilerden çabuk etkilenir. Çocuk dişleri bu nedenle çürümeye oldukça meyillidir. Buna ek olarak çocukların aşırı şeker tüketmesi, emme eylemi, süt tüketimi de çürüklere yol açar. Buna biberon çürüğü de denilmektedir. Yapılan muayene ile çürükler tespit edilir. Kaç tane çürük diş olduğu, çürümeye meyilli olan dişlerin hangileri olduğu gibi tespitler yapılır. Bu tespitlere göre öncelikle çürük dişler tedavi edilir diğer dişler için de çürümeye karşı önlem alınır.Çürük dişler için diş dolgusu işlemi yapılır. Dişler için lokal anestezi uygulanır. Lokal anesteziden sonra dişler özel aletler yardımı ile oyulur ve temizlenir. Bu temizlemelerden sonra dişler özel dolgu maddeleri ile doldurulur. Doldurma ise kompozit ya da amalgam dolgular ile yapılır. Amalgam dolgu metal alaşımlardan oluşur. Kompozit dolgu ise diş rengindeki dolgudur.

Çocukların Dişçi (Pedodontist)Fobisi Nasıl Yenilmelidir?

Dişçi fobisi insanların yüzde doksanında vardır. Bu kazanım çocuk yaşlarda başlar. Çünkü ilk muayenesi genellikle aksatılır. Aksayan diş muayeneleri biberon çürüğü ve aşırı şeker tüketimine bağlşı olarak oluşan çürüklere zemin hazırlar. Bu evreden sonra çocukların dişi çürüdüğü için ve daha önce diş doktoruna gitmediği için dişçiden daha çok korkarlar. Bunun sebebi ağız bölgesinin hassas olması ve dişçilerin kullandığı diş aletleridir. Bu nedenle ilk diş muayenesi, çocuğunuzun bebeklik döneminde olsada dişçiye getirilmeli ve bebeğin zihninde o ortam güzel ve korkulacak bir yer olmayan bir ortam olarak alt zemin hazırlanmalıdır.Bu aşamada anne ve babalara büyük bir rol düşer. Bebeği şımartmadan, olağan bir muayene olarak diş muayenesi anlatılmalıdır. Doktorun Pedodontist'in bebeğe, çocuğa karşı yaklaşımı da çok önemlidir. Bu nedenle çocukların dişçi randevularında randevu saati gelmeden çocuk ve aile ile ön tanışma ve çocuğun ortama alışması için vakit geçirme aşamaları önemlidir. Bunlara ek olarak dişçi koltuğuna oturan ve rahat duran çocuk, doktoru ile yalnız bırakılmalı ve ebeveynler kendi korkularını çocuğa aktarmamalıdır.

Çocuklara Diş ve Ağız Bakımı Eğitimleri Nasıl Verilir?

Diş ve ağız bakımı bir insanın kişisel bakımı ve sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle dişler ve ağız içi için bakım uygulamak çocuk yaşlarda edinilen bir alışkanlıktır. Bu nedenle çocuklara bu kazanımın yaptırılması çok önemlidir.Bu eğitimde doktor pedodontist ve ebeveynler iletişim içinde olmalı ve beraber bir eğitim, takip süreci yürütülmelidir.Öncelikle çocuğun dişçisine alışması ve alıştığı dişçi ile dişlerini kontrol altında tutması önemlidir. Çünkü çocuklar alışkanlıklarının değişmesinden hoşlanmazlar ve sevdikleri, güvendikleri dişçinin değişmesi onları bu konuya karşı huysuzlandırabilir. Bu aşamanın en önemli ögelerinden biri budur. Öncelikle çocuğun diş doktoru tarafından dişlerin kendisi için ne kadar önemli olduğu somut ve mantıklı temeller ile anlatılmalıdır. Çünkü çocuklar somut ve soyut temelleri olan şeyleri daha güvenilir bulurlar.Dişlerin önemini kavrayan çocuk diş ve ağız bakımı yapmak konusunda daha ılımlı hale gelir. Bu bilinç oluştuktan sonra aile ve diş doktoru tarafından hediye edilecek olan bir diş fırçası ve macun ile de çocuk bu kazanım için daha istekli olur ve doktor tarafından dişlerin nasıl fırçalanması gerektiği uygulamalı olarak eğlenceli bir şekilde anlatılır. Ardından aileye düşen görev ise doktorun oluşturduğu diş bakımı bilinci ebeveynler tarafından evde devam ettirilmelidir. Bu konuda yapılabilecek en öneli şey ise dişlerin, sabah, öğlen ve akşam olarak hep birlikte fırçalanması ve çocuğa örnek olunmasıdır. Anne ve babasının da dişlerini fırçaladığını gören çocuk rol model seçtiği ebeveynlerinde de aynı davranışı gördüğü için diş sağlığı açısından en önemli şey olan diş fırçalamayı alışkanlık haline getirir. Çocuk Diş Hekimliği Hakkında hemen bize ulaşabilirsiniz>>

bit.ly/bogazicidental

   
Pedodontist Çocuk Diş Hekimliği Hizmet Resim

Pedodontist Çocuk Diş Hekimliği Hizmet Resim