bg_image
Diş Dolgu Fiyatları 2022 2023 için yorumlar kapalı
Posted By

admin

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları 2022 2023

Diş kayıplarına neden olan en önemli nedenlerden birisi diş çürükleridir. Ancak erken tespit edilen diş çürükleri diş dolgusu ile tedavi edilebilir. Diş çürüğünün nedeni ise diş üzerindeki bakteri plaklarıdır. Bu bakteriler nedeniyle başlayan diş çürüğü, mine tabakasının aşınmasına neden olur. Mine tabakasındaki çürükler ilerlediğinde ise dentin tabakasına kadar ulaşır. Dentin tabakasının hemen altında yer alan pulpa tabakası soğuk, sıcak ve ekşi gibi uyaranlara karşı oldukça hassastır.

Bu nedenle ilerleyen diş çürüklerinde bu uyaranlar nedeniyle başlayan ağrılar görülmektedir. Ancak dişte ağrı oluşmadan çürük temizlenir ve dolgu yapılırsa daha iyi sonuçlar alınabilir. Ağrı oluşmadan diş çürüğünün tespit edilmesi ise düzenli diş hekimi kontrolleri ile mümkündür. Peki, diş dolgusu çeşitleri nelerdir? Diş dolgusu fiyatları neye göre belirlenir?

Diş Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu çeşitleri arasında en çok kullanılanlardan birisi amalgam dolgulardır. Bu dolgular, içerisinde yüksek miktarda cıva barındırır. Ancak buna rağmen sağlığa zararlı oldukları ispatlanmış değildir. Aynı zamanda bakır ve gümüş de içerebilen bu dolgu çeşidi oldukça dayanıklıdır.

Yine diş dolgusu fiyatları incelendiğinde amalgam dolguların daha uygun fiyatlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilirler. Ancak günümüzde dişin doğal rengi ile uyum sağlayamadıkları için alternatiflerine göre daha az tercih edilirler.

Diş dolgusu çeşitleri arasında kompozit dolgular da yer almaktadır. En çok tercih edilen dolgu çeşidi olan kompozit dolgu, amalgam dolguya göre dişe daha kolay uyum sağlar. Ancak bu dolgu çeşidi, çiğneme kuvvetine amalgam dolgu kadar dayanıklı değildir. Ayrıca kompozit diş dolgusu fiyatları amalgam dolgulara göre daha yüksektir.

Kompozit dolgu her ne kadar amalgam dolgulara göre daha maliyetli olsa da diş rengi ile uyum sağlaması açısından avantajlıdır.

Bunların yanı sıra cam iyonomer dolgu adı verilen bir dolgu çeşidi daha mevcuttur. Bu dolgu çeşidi kenetleme yaparak sızıntı ihtimalini ortadan kaldırır. Ancak uygulama sonrası kırılma, yıpranma ve çatlama ihtimali olması nedeniyle çok fazla tercih edilmez.

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş Dolgusu Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Diş dolgusu fiyatları; dolgunun çeşidine, dolgu yapılacak bölgeye ve yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. 2019 yılında Hastanemizde ise diş dolgusu tedavisi 600 TL’den başlayan fiyatlarla sunulmaktadır. Siz de hastanemizi tercih ederek diş sağlığınızı güvenilir ellere emanet edebilir, uzman hekimlerden kaliteli hizmet almanın farkını yaşayabilirsiniz.

Diş Dolgusu için Online Randevu 

Diş Dolguları Zaman İçinde Aşınır mı?

Diş dolguları, çiğneme eyleminin yerine getirilmesi ile uzun yıllar içinde bir derece aşınabilir. Bazende üst kısımdaki yüzey noktalar aşınarak dökülebilir. Bu gibi durumlarda çözüm doktora başvurmaktır. Yapılacak olan muayene sonrasında aşınan dolgular, tamamlanabilir veya dolgu maddesi yenilenebilir. Bu yenileme işlemi, dolgu maddesinin oyulup alınması ve aynı yere yeni dolgu maddesi yerleştirilmesi ile yapılır.

Diş Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Diş dolgusu için yaş sınırı yoktur. Çürükler çocuklarda da yaşanabilen bir diş problemidir. Bu problemin çözümü ise çok ciddi riskleri olan aşamalardan oluşmaz. Bu nedenle de diş dolgusu için bir yaş sınırı yoktur.

Hamilelikte Neden Dişler Çürür?

Kadınlar, gebe kaldıkları zaman, vücut alışmadığı bir tempoya girer ve kendi bünyesinden bir canlıyı daha oluşturup, geliştirmek için çalışır. Bunu yaparken kendi bünyesindeki vitamin, protein, mineral ve hücreleri, yapı taşlarını kullanır. Bu nedenle annenin diş sağlığı çok iyi değilse, gebelikte bölünen ve diş sağlığı için önemli olan ögeler, anneye yetersiz geldiği için dişler çürür. Bu sebele gebelikte bebeğin sağlığı ve gelişimi için beslenmeye dikkat edildiği gibi anne adayının kendi sağlığı ve dişleri içinde bilinçli beslenmesi gerekir. Bunun için doğru bir beslenme programı ve bazı vitamin destekleri kullanılabilir.

Diş Dolgu

Diş Dolgu

Diş Dolgusu Hamile Anne Adaylarına Yapılabilir mi?

Diş dolgusu hamile olan anne adaylarına da yapılabilir. Fakat bazı önlemler alınara. Bu önlemlerin başında anne adayının gebelik takvimi gelir. Yani anne adayının gebeliği süresince belli bir zaman aralığında dolgu işlemi yapılabilir. Bu aralık ise gebeliğin ilk 4. ayı ve 7. ayıdır. Çünkü ilk 3 ayda bebeğin hayati organları oluşmaya başlar. Yedinci aydan itibaren ise anne adayının karnını büyür ve müdahaleler rahatlıkla gerçekleştirilemez, anne adayı kendini kastığı için ağrılar söz konusu olabilir. Bu nedenle anne adayının jinekoloğunun da uygun gördüğü zamanlarda diş dolgusu yapılabilir.