bg_image
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Endodontik tedavi dişlerin kök kanallarının tedavisiyle uğraşan diş hekimliği branşıdır.Ağız boşluğunda bulunan bakteriler istenmeyen şartlar oluşmadıkça zararlı değillerdir. Bakteriler aldığımız birçok gıda ile birleşerek ağız içerisindeki asit oluşumunun artmasını sağlarlar. Bu oluşan asitler ağızdan uzaklaştırılmazsa diş dokusunda harabiyete neden olabilir ve bu bakteri toksinleri dişin pulpa dokusuna ulaşırsa(çatlak yoluyla, çürük) diş dokusu kendisini korumak için çeşitli uyaranları devreye sokar. Başlangıçta diş hassasiyet şeklinde uyarı verirken tedavi edilmezse bir süre sonra mikroorganizmalar pulpa içerisindeki damar ve sinirleri harap edip iltihabın oluşmasına neden olur.Pulpada iltihabın oluşmasının bir nedeni de travmadır. Diş üzerinde gelen ani bir darbe sonucu kökteki damar ve sinirlerde deformasyon meydana gelerek dişin canlılığını yitirmesine neden olabilir.Kanal tedavisinde başarı oranı teknolojideki ilerlemelerle beraber yükselmektedir. Anatomik olarak düzgün, uygun tedavi yöntemiyle yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranı günümüzde %90-95 gibi bir düzeye sahiptir.Endodontik tedavideki başarısızlıklar; dişin anatomik olarak kanal tedavisine uygun olmaması, kök yüzeylerinde çatlakların ve buna bağlı olarak bakteri sızıntısının devam etmesi sonucu kök kanal sisteminin tekrar iltihaplanmasıyla meydana gelebilir.Bu koşullarda kanal tedavisi yenilenerek tedavi yoluna gidilir. Eğer bu işlemden de sonuç alınamıyorsa özellikle ön bölgedeki dişler için "kök ucu rezeksiyonu" adı verilen cerrahi müdahale ile diş kökünün uç kısmı ve çevresindeki iltihaplı dokular mekanik olarak uzaklaştırılarak diş kaybının önüne geçilir. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamazsa o dişin çekilerek ağızdan uzaklaştırılması uygundur.
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Acı Verir mi?

Kanal tedavisinde mutlaka dişlere uyuşturucu sprey sıkılır ve etki eden spreyden sonra lokal anestezi iğnesi uygulanır. Çünkü tedavi diş altındaki sinirlere uygulanır ve acı verir.

Kanal Tedavisi Kaç Seansta Uygulanır?

Bir kanal tedavisinin ne kadar seansta tamamlanacağı dişlerin durumuna ve tedavi planına bağlıdır. Bir çok tedavide öncelikle dişler kanal tedavisi için uygun hale getirilir sonraki seansta kalan adımlar tamamlanarak kanal tedavi gerçekleştirilir.

Kanal Tedavisinin Bir Yaş Sınır Var mıdır?

Kanal tedavisi için yaş sınırı yoktur. Çünkü bir dişte kanal problemi olabilmesi için diş problemlerinin derinleşmesi gerekir. Bu da çocuk dişlerinde meydana gelmez. Fakat çocuklarda yaşanan ve tedavi edilmeyen çürükler gençlik döneminde kanal problemlerine yol açar.

Gebelikte Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Gebelikte yapılacak olan tüm müdahaleelr için dikkat li olmak gerekir. Çünkü annenin kanına karışacak her ilaç, anneyi strese sokacak her durum bebeği de etkiler. Bu nedenle, diş tedavileri olması gereken anne adayının jinekoloğunun da onayı ile diş tedavisi olması önerilir. Genellikle hamileliğin ilk 3 ayında diş tedavileri uygulanmaz. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin işlevsel organları oluşur ve gelişmeye başlar. Buna ek olarak gebeliğin son 3 ayında ise annenin karnı büyür ve diş koltuğunda gerekli müdahaleler rahatlıkla yapılamaz. Bu yüzden jinekoloğun izin verdiği ve sakıncalı bulmadığı durumlarda kanal tedavisi gebeliğin sadece 4 -6 aylarında yapılabilir. 
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Yaşanır mı?

Tedaviden sonra dişlerin yorulması ve anestezinin etkisi geçmesi ile belli bir süre ağrı problemi yaşanabilir. Bu problemler dişler için uygun olan ağrı kesici ilaçlar ile çözümlenebilir.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Hassasiyeti Yaşanır mı?

Elbette. Çünkü dişler alışkın olmadığı bir tedavi geçirir ve bu durum dişleri savunmasız bırakır. Diş kökleri ve etleri uyarılır ve ağız içindeki bu işlem sadece tedavi gören dişi değil diğer dişleri de etkileyebilir.Hassasiyet ve soğuk ve sıcak tüketimlerde daha çok ortaya çıkar. Bu nedenle tedaviden sonra 10 gün ılık tüketimler yapmak önemlidir.

Kanal Tedavisi Yaptırıldıktan Sonra Devam Eden Diş Probleminin Sebi Nedir?

Eğer söz konusu tedaviyi gördüyseniz ve tedavi gören aynı dişte, yeniden ağrı yaşamaya başladıysanız, pulpa iltihabı derinlemesine temizlenmemiş olabilir. Bu sorunun gerçek sebbini öğrenmek ve çözüme ulaşmak için doktorunuza baş vurabilirsiniz.

Kanal Tedavisinden Sonra Nasıl Beslenilmelidir?

Kanal tedavisinden sonra, dişler korumak için ilk 4 gün sadece sıvı ve ılık gidalar tüketmek önemlidir. 4 günrasında katı olmayan hafif ve yumuşak gıdalar tüketilebilir. Bunun için tavsiye edilen en pratik yemek patates püresi olabilir. Bunun yanı sıra kanal tedavisi sonrası iyileşme sağlandıktan sonra, çürük oluşumu yaşanmaması için dişlere zarar veren aşırı şekerli yiyecekler ve asitli içecekler az tüketilmeli ve diş bakımına özen gösterilmelidir.
Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi Fiyatları

 Kanal Tedavisi Hakkında hemen bize ulaşabilirsiniz>>

bit.ly/bogazicidental